Nedaří se nám počít dítě. S touto větou míří na kliniky asistované reprodukce asi 20 % všech párů a čísla bohužel rostou. Může za to nejen náš moderní životní styl, ale také zvyšující se věk prvorodiček. Příčiny potíží bývají různorodé. Až na klinice se kolikrát odhalí něco, co mohl už dávno zjistit gynekolog.
Část případů je opravdu nejasná. Dokonce ani podrobná vyšetření obou partnerů neprokážou žádné potíže, přesto se těhotenství nedaří. I v takových situacích umělé oplodnění pomáhá. Často se ale podaří zjistit přesnou příčinu.
Podrobným vyšetřením projdou oba partneři
Chyba bývá na straně ženy i muže. U mužů to může být například oligozoospermie, tedy snížený počet spermií, či asthenozoospermie, snížený počet pohyblivých spermií nebo jejich zhoršená pohyblivost. U ženy lze zjistit potíže jako např. PCO syndrom (hyperandrogenní syndrom), PCOS syndrom (syndrom polycystických ovarií) či endometrióza. Ano, to jsou diagnózy, které by teoreticky mohl odhalit už gynekolog. Pokud ale žena doposud neměla žádné vážné potíže, přichází se na ně až ve chvíli, kdy touží po dětech.
Šance na úspěch jsou vysoké
Metody používané v klinikách asistované reprodukce nejsou 100%. Stává se, že to někdy nevyjde. Občas dochází i ke komplikacím, jako je mimoděložní těhotenství – při transferu embryí je riziko cca 1-2 %. Podobné jsou i šance na další potíže. V ČR je obor asistované reprodukce na velmi vysoké úrovni. Například pražská klinika Sanatorium Helios se umístila v elitní pětce klinik světového žebříčku Global Clinic Rating, který hodnotil 1870 IVF center. Pomohli už mnohým párům s náročnou anamnézou, jež za sebou měly neúspěšné pokusy na jiných klinikách. Lékaři dnes zvládnou opravdu mnohé, sen o zdravém miminku se může splnit většině párů.