Máte zrovna naplánovanou výstavbu domova? Nebo už začínáte realizovat první kroky? Ve všech případech se musíte ujistit, jestli vám náhodou zákon neukládá povinnost mít vybudovaný hromosvod. Které domovy a budovy ho musí bezpodmínečně mít?
Zákon hovoří jasně
Pojďme se společně podívat, co nám říká platná legislativa. Dle ní musí být hromosvod zřízený ve všech budovách s vnitřním shromažďovacím prostorem (nemocnice, školy, školky, úřady, kanceláře, ubytovací zařízení, knihovny…). Také je nutný tam, kde se skladují zápalné či výbušné látky. To se týká i kulturních památek a staveb, jejichž požár by zasáhl okolní stavení. Majitelé rodinných domů si musí dávat pozor v situaci, kdy jejich dům stojí volně na kopci.
Odborníci však doporučují montáž hromosvodu úplně všem majitelům rodinných domů (i těm, jejichž dům nestojí na kopci). Každým rokem přece jen blesk zničí několik desítek budov v České republice. Cena hromosvodu se pohybuje v řádech pouhých desítek tisíc korun. Za tuto cenu však získáte jistotu, že v okamžiku neztratíte své zdraví, život nebo majetek za několik milionů korun. Kdo vám takové zařízení nainstaluje a následně ho bude kontrolovat?
Hromosvod musí být v perfektním stavu
Špatně postavený a neudržovaný hromosvod je velké riziko pro všechny členy domácnosti. Přesně proto se musíte spoléhat jen na certifikované a ověřené odborníky. Mezi nejvyhledávanější společnosti u nás patří známá firma HromoElektro, jež vám zajistí návrh i odbornou montáž hromosvodu na míru. Zároveň se dočkáte pravidelných revizí (zákon ukládá povinnost pravidelných revizí) a dlouhodobého servisu. Nejlepší bude, když se podíváte přímo na webové stránky dané firmy. Tam se dozvíte, jaká je hromosvod cena a jak celý proces vlastně probíhá.