Ještě nepárujete s jídlem víno? To je chyba! O hodně totiž přicházíte! K tomu, aby gurmánský zážitek byl dokonalý, víno prostě patří. Z následujícího článku se dozvíte, jak na to.
Ve vyhlášených restauracích mají víno a destiláty své čestné místo. A obsluhující personál je v této oblasti velmi dobře vyškolen. Proto svým zákazníkům vhodné víno k jím vybranému pokrmu automaticky doporučují. Pokud ovšem na tak znalého číšníka nenarazíte, je dobré se párování vína s pokrmy naučit.
Sekty a aperitivy
To, že k oslavám patří sekt či jiné bublinkové víno, k významným událostem šampaňské, k dezertům víno dezertní a před prvním chodem je vhodné si dát aperitiv a je snad všem jasné. Co ale ostatní vína? Hodí se ke steaku jen a pouze červené víno a k rybě, kuřeti a salátu bílé? Tak tomu být může i nemusí. V první řadě si rozmyslete, co od párování vína s jídlem čekáváte? Chcete, aby víno jídlo doplňovalo, nebo s ním naopak kontrastovalo? Obě verze jsou z gurmánského hlediska možné.
Víno jako doplněk, nebo kontrast?
Půjdete-li cestou vína coby gurmánského doplňku, pak si skutečně k bílému masu, tedy kuřeti či rybě, ale také lehkému zeleninovému salátu dejte bílé víno a ke steaku a zvěřině červené víno. Budete-li chtít ale vyzkoušet kontrast, jděte na to opačně. Nikde totiž nestojí, že se k vyzrálým steakům nesmí podávat třeba vyhlášená bílá francouzská vína. Proti gustu skutečně žádný dišputát.
Víno podle svěžesti a sezóny
Místo barvou se ale můžete řídit i svěžestí vína. Lehké pokrmy si tak žádají vína svěžejší a lehčí a ty těžké a hutné vína těžší. Takovým podvědomým parametrem při výběru vína bývá také aktuální teplota, respektive sezóna. Proto v teplých letních dnech upřednostňujeme vína bílá a lehce šumivá, podzim vítáme burčákem a v chladivých zimních měsících se zahříváme spíše víny červenými.