spot_img

Šroubový kompresor: Jaká je životnost oleje?

Ostatní právě čtou

Pokud patříte mezi provozovatele nebo správce relativně náročné průmyslové či jiné výroby, pak už jste pravděpodobně objevili kouzlo šroubového kompresoru. Jedná se totiž o vynikající zařízení schopné nepřetržitě dodávat masivní objemy stlačeného vzduchu, a to prakticky v jakýchkoliv podmínkách. Šroubový kompresor však pro svůj bezproblémový chod potřebuje kvalitní olej, na němž byste rozhodně neměli šetřit.

Životnost podle teploty

Šroubový kompresor pro svůj chod potřebuje vhodný olej s předepsanými vlastnostmi, který byste měli nakupovat pouze ve specializovaném obchodě. Samozřejmostí by pak měla být jeho pravidelná výměna, protože žádné mazadlo nebude svou funkci odvádět nepřetržitě desítky let. Životnost oleje se však liší v závislosti na objemu stlačovaného vzduchu, respektive na teplotě uvnitř kompresoru. V průměru je však olej nutné měnit každých asi 4 000 Mh. Lhůta se však může změnit v závislosti na prostředí. 

Co se s olejem děje?

Možná si budete říkat, že olej v kompresoru plní pouze funkci mazadla. Opak je ovšem pravdou, protože speciální olej pro šroubové kompresory odvádí z útrob zařízení i přebytečné teplo. Kromě toho slouží jako skvělé těsnění veškerých pohyblivých částí. Moderní oleje navíc disponují úžasnou vlastností, neboť vlivem provozu kompresoru mění svoji barvu. Díky tomu je pro servisní mechaniky daleko jednodušší odhadnout, kdy je olej potřeba vyměnit.

Proč olej mění teplotu? 

Šroubové kompresory většinou pracují na stavbách nebo v průmyslových provozech, které se nevyznačují sterilním prostředím. To je další důvod, proč olej mění svou barvu, neboť se do něj dostávají nečistoty vzniklé otěrem v bloku kompresoru. Pozor si dejte i na vliv oxidace způsobené kovovými částečkami. Ty degradují vlastnosti oleje, takže pokud jej nevyměníte, může dojít k zadření šroubového mechanismu.

Životnost moderních olejů pro šroubové kompresory je více než dobrá. Interval jejich výměn navíc dobře symbolizuje měnící se barva mazadla. 

- Advertisement -PR články
- Advertisement -udalosti

Další články autora

- Advertisement -udalosti