spot_img

Chytré zastínění oken s roletami den a noc

Ostatní právě čtou

Pod tajemně znějícím názvem “rolety den a noc” se nacházejí zebrovitě pruhované funkční rolety, které jsou doslova hitem smart domácností. Moderní doba si žádá praktická, estetická a současně skvěle ovladatelná řešení, a právě k těm tento typ rolet jednoznačně patří. Chcete se o nich dozvědět víc? Pak pokračujte ve čtení.

Jak se rolety den a noc liší od těch běžných

Hlavní rozdíl ve srovnání s obyčejnými roletami spočívá v jejich konstrukčním řešení. Jsou tvořeny dvojitou vrstvou látky se střídajícími se průhlednými a neprůhlednými pruhy, která je navinuta na přední i zadní straně rolovacího válce. Když roletu stáhnete nebo vyrolujete nahoru, látky na přední i zadní straně válce pohybují a pruhy se různě překrývají a zarovnávají, což poskytuje velkou variabilitu světla. Můžete dosáhnout i toho, že se překryjí zcela a vytvoří tak dojem jednolité, neprůhledné rolety. Ty tmavší vám tak vytvoří ideální prostředí k nerušenému spánku. Pokud naopak chcete mít v místnosti plné světlo, roletu jednoduše smotáte do kazety nad oknem a můžete si užívat jarního sluníčka.

Ovládají se klasicky, pomocí bočního řetízku, ale zde podobnost s obyčejnými roletami končí. Jsou v něm totiž integrovány bezpečnostní prvky, což potěší hlavně rodiče mladších dětí. Bezpečnostní kladka pro napnutí řetízku zajistí, že dítě nevytvoří žádnou smyčku, kterou by si mohlo ublížit. Pokud by se na řetízek přece jen zavěsilo, nezačne se škrtit. Ten se totiž při zatížení 6 kg nejpozději do 5 sekund přetrhne. Komu se tento způsob ovládání přesto nelíbí, může si nechat vyrobit maximálně pohodlné elektrické ovládání. Dosah drobného ovladače je až 35 m, takže žaluzie lze regulovat klidně i z vedlejší místnosti, a snadno na něm nastavíte několik kanálů pro ovládání různých žaluzií ve vaší domácnosti.

Jaké jsou jejich hlavní výhody?

Hlavním důvodem, proč si pořídit duo rolety, je snadná regulace jak světla, tak i míry soukromí v místnosti. Tyto rolety, kombinující výhody klasických látkových rolet a žaluzií, nejsou jednoduše zatažené, nebo roztažené. Pohybují se v neustálé smyčce a každé posunutí dvou vrstev látky, z níž jsou vyrobeny, vytvoří jiný stupeň stínění. Rolety je také možné úplně zatáhnout pro pocit naprostého soukromí. A další bonus? Tak snadno, jako se ovládají, se tyto rolety i udržují. Neméně důležité je přirozeně designové hledisko, kdy duo rolety dodají domácnosti moderní, nadčasový nádech. A to stále není všechno. V létě totiž odrážejí sluneční paprsky, a tak kromě světla dokážou do jisté míry regulovat i teplotu v místnosti. Soukromí, příjemný stín a chládek, co si přát k odpočinku víc?

Jak vybírat rolety den a noc?

Hlavním kritériem je materiál, který vám musí vyhovovat – na výběr budete mít z látek nejrůznějších gramáží. Čím vyšší gramáž, o to méně světla bude látka propouštět. Na rozdíl od blackout závěsů, které často bývají vyrobeny z těžkého, dusivého materiálu, jsou rolety den a noc i v tomto provedení lehké. Zatímco v ložnicích a dětských pokojích nachází uplatnění rolety zatemňující, do kuchyní a jídelen si lidé nejčastěji volí poloprůhledné tkaniny. Samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na barevné provedení a dekor, o těch si ale povíme více v následujících odstavcích. Zásadní jsou také rozměry. Pokud máte netypická okna, není třeba zoufat, protože tyto rolety lze dnes nechat vyrobit i na míru. V neposlední řadě zvažte způsob upevnění, tedy zdali chcete a můžete doma vrtat do zdi, či nikoliv.

Jaký odstín a design zvolit?

Rolety den a noc jsou na trhu k dispozici v celé řadě barevných variant, ovšem takovou klasikou jsou bílé, hnědé a šedé odstíny, které ladí ke všemu. Ty hnědé se často vyrábí z látek připomínajících dřevo, což je ideální pro skandinávský styl domácnosti. Pískové zase vytváří v bytě teplou atmosféru pouštního stanu, jímž líně pronikají sluneční paprsky. Ti odvážnější si ale můžou zvolit rolety v zářivě červené, blankytně modré nebo hráškově zelené. Do ložnice se hodí černá varianta, nebo přímo zatemňující rolety den a noc, které poskytnou nejlepší zastínění.

Klasickou podobou duo rolet jsou příčné pruhy, které na první pohled připomínají zebru neboli přechod pro chodce. V pásu se střídá průhledná síťka a neprůhledná tkanina. Dnes už ovšem seženete i rolety vlnkované, případně s drobným vzorem navíc, a všechny jsou založeny na stejném mechanickém principu. Kdo by si chtěl s designem místnosti ještě více vyhrát, může rolety doplnit módním závěsem. Z funkčního hlediska to není třeba, ale jako dekorativní prvek? Proč ne.

Kam rolety den a noc umístit?

Kamkoliv! Zastínění oken je třeba řešit v každé místnosti vašeho domova, a dokonce i v práci, škole či školce. O něco důležitější je ale:

– V ložnici, kde potřebujete kvalitní zastínění a optimální klima, abyste si dostatečně odpočinuli.
– V kanceláři, případně home office, kde vám na obrazovku počítače padají nepříjemné sluneční paprsky zvenčí.
– V dětském pokoji, protože děti často spí i přes den, a i tehdy by měly mít zajištěno optimální prostředí. Navíc si s obyčejnými roletami často hrají a ničí je.

Jací odborníci vám s roletami duo poradí?

Firmou, na kterou je v této oblasti zaručeně spoleh, je značka FEXI, která se bytovými textiliemi a stínící technikou zabývá již od roku 2010. Za tu dobu nasbírala řadu zkušeností a svým zákazníkům nabídne nejen široký výběr zboží té nejvyšší kvality, ale i komplexní spektrum služeb. Zákaznická hodnocení a recenze to ostatně mohou potvrdit. I ceny mají nastaveny více než příznivě, s poštovným zdarma při větší objednávce.

Společnost FEXI pomůže i těm, kdo mají zájem pouze o rolety den a noc bez vrtání. A abyste měli jistotu, že neuděláte chybu, které byste mohli roky litovat, nabídne vám až 8 vzorků látek zdarma. Od pondělí do pátku mezi 08:00 a 16:00 je vám k dispozici zákaznická podpora, ochotná zodpovědět veškeré dotazy a pomoci vám s problémy vzniklými při měření či instalaci. Objednáte-li si některý z jejích produktů, ozve se vám některý ze zaměstnanců a veškeré detaily od barvy a designu až po rozměry a způsob instalace s vámi ověří.

Měření a montáž

Než svou domácnost obohatíte o nové rolety, ujistěte se, že na vaše okna perfektně sednou. I s tím vám pomůžou odborníci z firmy FEXI, na jejíchž stránkách se nachází podrobný návod, jak pečlivě změřit šířku i výšku okna. Že ty vaše mají atypické rozměry nebo nadměrnou výšku? Až budete rolety u FEXI objednávat, jednoduše zadejte nejbližší vyšší rozměr a do poznámky prodejce ve třetím kroku objednávky uveďte přesné rozměry. Určitě vám vyjdou vstříc.

Co se týče instalace rolety den a noc, dodává se s plastovými či kovovými úchyty, a můžete ji namontovat na okenní rám, ostění, strop nebo stěn. Nezapomeňte, že každý druh klipů vyžaduje specifický způsob měření. A, jak už jsme zmínili, řešení existuje i pro ty, kteří bydlí v podnájmu, nebo prostě mají stěny, do nichž nelze vrtat. Rolety den a noc bez vrtání se připevňují na okenní rám pomocí držáků, případně se na něj lepí. Tento proces zvládněte klidně i svépomocí – zkušení kutilové to prý zvládnou za minutu.

Pořád tápete, jak vše správně změřit? Kdo se necítí jistý v kramflecích, může využít praktický video návod s nafoceným manuálem na stránkách FEXI.

Jaké standardní rozměry jsou k dispozici?

Společnost FEXI má ve svém sortimentu duo rolety v šířkách od 30 do 240 cm a s výškami 150, 220 či 240 cm. K tomu nabízí několik typů kazety:

  • Otevřená: šířka látky od 30 do 160 cm, výška 150 a 220 cm (případně až 240 cm). Velikost mechanismu na každé straně je 2,5 cm a do prostoru 6,3 cm. Hodí se do malých místností a na malá okna (včetně těch střešních a koupelnových).
  • POLO: šířka látky 30 až 210 cm, výška 150 a 220 cm (až 240 cm). Velikost mechanismu na každé straně je 2 cm a do prostoru 6,5 cm. Je vyrobena z pevného, lehkého kovu a hodí se do větších oken.
  • MAXI: šířka látky 30 až 240 cm, výška 150 a 220 cm (nebo až 240 cm). Velikost mechanismu na každé straně je 3 cm a do prostoru 6,5 cm. Jedná se luxusní celokovovou kazetu, určenou pro ta největší okna.

A co finanční stránka?

Klasické rolety jsou sice stále ještě tou levnější variantou, ale ani rolety den a noc vám neudělají díru do kapsy. Již zmíněný výrobce FEXI například nabízí rolety SILVER za méně než stokorunu. K těm nejdražším kousku v jejím katalogu pak patří luxusní DIAMOND rolety v MAXI kazetě za necelých 1500 korun. To jde, no ne?

Jak pečovat o rolety

V tomhle ohledu na tom jsou rolety den a noc dobře, skoro žádnou péči totiž nepotřebují. Málokdy se zašpiní a prakticky na ně nesedá prach. Je-li to třeba, můžete je opatrně vyluxovat s vhodným nástavcem na vysavač, který je nastaven na nízký výkon, případně otřít hadříkem namočeným ve vodě s troškou saponátu. Nezapomeňte, že čistit rolety je vždy nejlepší za slunného počasí, jen tak si totiž všimnete všech skvrnek.

Možností, až se hlava točí

Rolety den a noc se vyrábí na míru v takových kombinacích, jaké si zákazník namyslí. Ať už jde o barvu, gramáž látky, styl, způsob montáže nebo rozměry, vše je jen na vás, zkušení odborníci vaše představy bez potíží učiní skutečností. Proto není nadnesené říct, že se duo rolety hodí do každé domácnosti, každé místnosti a každého okna. Vyzkoušejte je i vy!

- Advertisement -PR články
- Advertisement -udalosti

Další články autora

- Advertisement -udalosti