spot_img

Kteří motoristé nemusí platit dálniční známku? Možná mezi ně patříte i vy

Ostatní právě čtou

Možná jste postřehli, že vláda plánuje zdražit roční dálniční známku z 1 500 na 2 300 Kč. Ačkoliv je tento krok dost nepopulární, cena známek se už deset let nepohnula. Někteří řidiči mají štěstí, protože nemusí za jízdu po dálnicích platit. O koho se jedná?

Osvobození od časového poplatku

Dálniční známka je pro méně movité řidiče poměrně vysoký výdaj, který jim udělá pořádnou díru do rozpočtu. Mnozí z vás se však mohou radovat – v některých případech můžete brázdit zpoplatněné cesty zcela zdarma. Jaké podmínky musíte splňovat?

  • Koupili jste si automobil s ekologickým pohonem (elektrická, vodíková a hybridní vozidla)? Jedná se o prostředky, jež vypouští pod 50 g oxidu uhličitého na 1 km jízdy. V takovém případě se radujte, jelikož nemusíte platit dálniční známku.
  • Stejná situace se vztahuje i na vlastníky průkazu ZTP, případně ZTP/P. Nejste-li schopni se dopravovat svými silami, platí tato výjimka pro vaše opatrovníky.
  • Dané povinnosti se vyhnou dokonce i majitelé některých typů veteránů.

Určitě nepředpokládejte, že máte nárok na osvobození automaticky. Někteří motoristé se totiž musí nejdříve registrovat u Státního fondu dopravní infrastruktury. Raději se vždy ujistěte, abyste neriskovali pokutu.

Pokud vás totiž chytí policisté, vysloužíte si pokutu až 20 000 Kč za jízdu bez platné známky. Jestli zneužijete osvobození od časového poplatku, těšte se na 100 000 Kč.

Kupte si známku nyní

Chcete si pořídit roční známku za 1 500 Kč? V takovém případě si otevřete webové stránky prodejců z eDalnice.cz. Na jejich stránkách si za několik minut pořídíte potřebné povolení.

Stejně tak si zkontrolujete dálniční známka platnost. Tato funkce je šikovná pro ty z vás, kdo jste zapomnětliví a netušíte, kdy jste si kupovali svou známku.

- Advertisement -PR články
- Advertisement -udalosti

Další články autora

- Advertisement -udalosti