spot_img

Desky OSB přinesly revoluci do řady oblastí. Kde je nakoupit v top kvalitě?

Ostatní právě čtou

Nehodily by se vám desky OSB? Tento úžasný a multifunkční dřevěný kompozit přinesl před více než 80 lety revoluci do mnoha oborů. Především do stavebnictví a výroby nábytku. A použití OSB desek je stále častější.

Proč se na stavbu či výrobu nábytku nepoužívá pouze masivní dřevo?

Milovníci přírodních materiálů možná lpí na výhradním používaní masivu. Ale běžné řezivo není pro většinu aplikací ve stavebnictví ani v nábytkářském průmyslu vhodné. Dřevo je přírodní materiál, který sesychá a současně nemá tvarovou stálost. Podle toho, z jaké části kmene stromu je řezivo pořízeno, se může různě deformovat. Ani jeho pevnost není dostatečná. Proto je již léta hitem překližka. V posledních desetiletích ji v četnosti použití zcela zásadně poráží OSB desky.

Desky OSB vznikly původně jako snaha využít pro výrobu dřevěného materiálu tu část dřevní kulatiny, které nebyla vhodná pro klasické řezivo. Proto vznikla myšlenka tyto kusy dřeva štěpkovat a následně je spolu s pojivem lisovat do plošného dřevěného materiálu. Tyto desky se staly velice rychle hitem, i když po čase začal být tento materiál haněn kvůli používaným formaldehydovým pojivům, která získala přívlastek „zdravotně závadné“. Pojivo v moderních OSB deskách je dnes zdravotně nezávadné a OSB desky zažívají boom v mnoha oblastech použití.

Pojďte se podívat blíže na historii OSD desek, technologii jejich výroby, typy i nejčastější využití. A rovněž na to, kde si je koupit v top kvalitě a za příznivou cenu.

Co přesně jsou OSB desky?

OSB desky, z anglického „oriented strand board“, tedy v češtině orientovaná třísková deska, představují významný materiál v moderním stavebnictví, ale i v dalších průmyslových oborech, například ve výrobě nábytku. Tyto desky se vyrábějí lisováním velkých dřevních třísek ve třech až čtyřech vrstvách, což jim dodává jedinečné mechanické a fyzikální vlastnosti. Díky použití různých typů pojiv, obvykle polyuretanových, je možné dosáhnout různé kvality a vlastností finálního produktu.

Výrobní proces OSB desek je klíčový pro jejich výjimečné vlastnosti. Dřevní štěpky jsou orientovány v různých vrstvách tak, aby se dosáhlo maximální pevnosti a tuhosti. V povrchových vrstvách najdete třísky orientovány rovnoběžně s delší hranou desky, což určuje hlavní směr desky a zvyšuje její tuhost. Naopak, v prostřední vrstvě budou třísky orientovány kolmo na hlavní osu, což zvyšuje odolnost desky proti mechanickému namáhání.

Vlastnosti a použití OSB desek jsou variabilní

OSB desky se mohou lišit svými vlastnostmi, a to zejména kvůli použitému pojivu či povrchové úpravě. Existují třeba OSB desky odolné vůči vodě, což umožňuje jejich použití i v exteriérových aplikacích. Vyrábějí se též s různou úpravou povrchu – s broušeným i nebroušeným. Mohu mít v hraně vyfrézované pero nebo drážku, což usnadňuje napojení více desek k sobě. To má velice praktické využití při tvorbě podlah nebo stěn. Díky těmto vlastnostem se OSB desky využívají nejen ve stavebnictví pro stavbu domů a obklady stěn, ale i v oblasti nábytkářství, při výrobě různých konstrukcí (kotce, terária) apod.

OSB desky jsou ceněné pro svou vysokou pevnost, odolnost a flexibilitu použití. Tento moderní materiál rozhodně není přežitkem minulého století, kdy se začal ve velkém využívat. Právě naopak. Zájem o něj neustále roste.

Zajímá vás historie OSB desek?

OSB desky, známé také jako dřevoštěpkové desky (tento název je však nesprávný), představují významnou kapitolu ve vývoji stavebních materiálů. Historie OSB desek se datuje již do poloviny 20. století. Od té doby zaznamenaly desky OSB řadu inovací a vývojových skoků, které je přivedly na současnou pozici oblíbeného a cenově dostupného stavebního materiálu.

Historie OSB desek se začala psát v USA koncem 40. let 20. století. Právě tehdy vznikla již zmíněná myšlenka využít dřevní hmotu, která nebyla vhodná pro výrobu řeziva, a zpracovat ji štěpkováním podél vláken. Nový materiál, tzv. waferboard, se vyznačoval nízkou cenou a představoval ekonomicky výhodnou alternativu k tradičním stavebním materiálům.

Rozvoj a inovace OSB desek pak přišly v 50. a 60. letech minulého století. Rok 1954 přinesl další fázi ve vývoji desek waferboard, především v Kanadě a USA, kde se tyto desky začaly více využívat ve stavebnictví a obalovém průmyslu. Rozšíření výrobních kapacit v roce 1961 bylo doprovázeno inovacemi, které se týkaly především zlepšení mechanicko-fyzikálních vlastností desek. Toho bylo dosaženo změnou rozměrů původních štěpků na dlouhé úzké štěpky obdélníkového tvaru a specifickým směrováním těchto štěpků v rámci desky.

Průlom pak přišel v 70. letech. Klíčovým rokem pro OSB desky byl rok 1978, kdy se tyto desky staly konkurencí tradiční překližce, nejen díky srovnatelným, v některých případech dokonce lepším mechanicko-fyzikálním vlastnostem, ale také díky možnosti výroby ve velkých formátech a za nižší cenu.

Jak se vyznat v moderních OSB deskách?

Plánujete nákup OSB desek a nevyznáte se v jejich značení? OSB desky jsou rozděleny do několika kategorií podle jejich specifického použití a vlastností. Označují se jako OSB/1, OSB/2, OSB/3 a OSB/4. Každá z těchto kategorií má své jedinečné charakteristiky, které je předurčují pro různé stavební aplikace a podmínky použití.

OSB/1: Tyto desky se hodí především pro vnitřní použití a pro prostředí, kde nejsou vystaveny přímému působení vody. Tato varianta je vhodná pro dekorativní účely, lehký nábytek a nenosné konstrukce, kde vlhkost nehraje roli.

OSB/2: Jde o desky navrženy pro využití v mírně vlhkých podmínkách. Desky jsou určeny pro stavební aplikace, kde mohou být vystaveny určitému stupni vlhkosti, ale nejsou přímo vystaveny dešti. Tento typ je vhodný pro nosné konstrukce v suchých podmínkách, jakými bývají vnitřní stěny a podlahy.

OSB/3: Desky s tímto označením byly navrženy pro konstrukční účely v prostředích, kde je větší pravděpodobnost vystavení vyšší vlhkosti. Často se používají ve střešních konstrukcích, na fasádách a při dalších venkovních aplikacích, kde je důležitá odolnost vůči vlhkosti.

OSB/4: Jedná se o nejpevnější a nejodolnější variantu OSB desek, připravenou pro použití v extrémních stavebních podmínkách. Tyto desky lze použít pro aplikace, kde je potřebná vysoká pevnost a odolnost vůči vlhkosti, a jsou proto vhodné pro ty nejnáročnější stavební projekty.

Volba správného typu OSB desky je klíčová pro zajištění dlouhodobé trvanlivosti a funkčnosti stavebního díla. Každý typ poskytuje určité vlastnosti, které jsou nejvhodnější pro specifické stavební aplikace a podmínky.

Nakupujte OSB desky u specialistů

Chystáte se nakoupit desky OSB? Ať již je plánujete využít v profi výrobě, ve stavebnictví, či pro své DIY projekty, vždy se oplatí volit dodavatele se sortimentem v TOP kvalitě a s dobrými cenami. OSB desky jsou ideálním materiálem jako podklad pod finální podlahové krytiny, ale často i jako finální podlahy. Hodí se pro stěny s dobrými izolačními vlastnostmi, pro střešní konstrukce, jako obklad fasád, pro stavbu dřevostaveb i pro výrobu nábytku. Cena OSB desek je nízká, jde o všestranný materiál, který je ekologický a v souladu s trvalou udržitelností. Navíc se s tímto materiálem snadno a skvěle pracuje.

Dodavatelem OSB desek je DS Fores Trade. Specializuje se na prodej dřeva a dřevěných materiálů, mezi nimi na desky OSB. Firma má pobočku v Praze a v Terezíně, ale díky e-shopu Kup-drevo.cz má snadný přístup k jejímu sortimentu každý a odkudkoliv z republiky. V sortimentu firmy najdete OSB desky s rovnou hranou i s perodrážkou. Desky jsou v tloušťce 10 mm, 12 mm, 15 mm, 18 mm, 22 mm a 25 mm. Pusťte se do svých projektů s kvalitním OSB deskami od DS Fores Trade.

- Advertisement -PR články
- Advertisement -udalosti

Další články autora

- Advertisement -udalosti