spot_img

Tuky ve stravě

Ostatní právě čtou

Všichni potřebujeme tuky. Od našeho vědomého výběru závisí, jak se budeme cítit.

Při výběru produktů bychom měli pamatovat na to, že je potřeba rovnováha a správně vybrané množství. To znamená ani příliš mnoho, ani příliš málo tuků.

Je lepší dodržovat zásady zdravé výživy. Varováním může být část americké populace, která trpí obezitou. Jedním z důvodů je výběr „špatných tuků“.

Typy tuků:

Nenasycené tuky (NNKT)

Nepostradatelné v dietě. Zvláště důležité jsou ty, které jsou více nenasycené. Tyto kyseliny náš organismus nevyrábí samostatně, ale velmi je potřebujeme.

Proč jsou nenasycené mastné kyseliny tak potřebné:

  • pro správný růst
  • harmonický vývoj
  • prevence proti kardiovaskulárním onemocněním a srdce
  • poskytují zdravý cholesterol

Vícenasycené tuky

Najdeme je mimo jiné v: kukuřičném, sójovém a slunečnicovém oleji. Pozor, v nadbytku a příliš zpracované, škodí!

Nasycené tuky

Najdeme je v: mléčných výrobcích, masu, vejcích, kokosovém a palmovém oleji. Nejvíce jich je v másle, smetaně, sýru. Mění svou formu z kapalné na pevnou. Nadbytek těchto tuků v dietě je příčinou nemocí; vysokého krevního tlaku, aterosklerózy, nadváhy a v extrémním případě, nádorů.

Hydrogenované tuky

Najdeme je např. v margaritě nebo v opakovaně zahřívaném oleji. Měli bychom se vyvarovat míst (barů) se smaženým jídlem. Špatný zápach smaženého tuku můžeme považovat za varování před konzumací takového jídla. Tyto tuky mohou být karcinogenní.

Několik důležitých informací o „špatných tucích“:

  1. Každý olej získaný extrakčním procesem při vysoké teplotě a většina tuků mohou způsobovat rakovinu. Způsobuje ji např. přebytek tzv. prázdných kalorií v dietě s vysokým obsahem tuku.
  2. Omega-3 a omega-6. Přebytek omega-6 zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění. Omega-3 kyseliny, naopak, snižují toto riziko, ale jsou těžko dostupné. Omega-6 najdeme např. v oleji z maku nebo kukuřice.

Omega-3 hojně najdeme v semenech, zelených částech rostlin a v některých rybách (a také v rybím tuku).

  1. Škodlivé tuky přispívají k srdečním chorobám a dokonce k rakovině. Jsou to již zmíněné nasycené tuky a transmastné kyseliny. Označují se již zmíněným štítkem ČÁSTEČNĚ HYDROGENOVANÉ. Podle výzkumů tento typ tuku způsobuje rakovinu prsu.

Trans tuky v přírodě neexistují samy o sobě, jsou syntetické. Brání tvorbě zdravých mastných kyselin. Nemají žádné výhody, takže se považují za škodlivé.

Můžou způsobovat:

  • Srdcové choroby
  • Aterosklerózu
  • Špatný cholesterol (LDL)

Dobré tuky

Různorodé plnohodnotné produkty jsou klíčem k zdraví spojenému s odpovídajícím množstvím tuků DHA.

Nejlepší zdroje DHA:

Dobrá rada:

Mějte po ruce lněné semeno. Reguluje správný poměr mezi omega-3 a omega-6 kyselinami. Můžete ho přidávat místo vajec do dortů a paštik, posypávat jím jídla nebo pít samostatně na lačný žaludek.

Rostliny

Nezpracované rostlinné produkty nám dodávají správné a potřebné tuky, například:

Zelená zelenina je nazývána králem jídla. Obsahuje všechny potřebné vitamíny, stopové prvky, antioxidanty a samozřejmě tuky.

Správně vybrané tuky a ořechy nám dodají energii a sílu. Doporučuji zařadit je do stravy např. ve formě studeného lisování.

Doporučení:

Dejte si pozor na to, jaké tuky konzumujete. Vyhněte se fritování a vyvarujte se nezdravých tuků v nadměrném množství. Vyberte si kvalitní oleje, které byly zpracovány za studena.

Pamatujte, že zdraví je v našich rukou, tak se k němu chovejme odpovědně!

- Advertisement -PR články
- Advertisement -udalosti

Další články autora

- Advertisement -udalosti