spot_img

Tradiční čínská medicína přináší jiný pohled na zdraví člověka

Ostatní právě čtou

Tradiční čínská medicína představuje holistický přístup k řešení psychických a fyzických zdravotních problémů. Vyvinula se před tisíci lety a její základní praktiky se od té doby takřka nezměnily.

Základem tradiční čínské medicíny je teorie, podle níž nemoc pramení z nerovnováhy v životní energii člověka (známé jako Qi). Cílem tradiční čínské medicíny je obnovit harmonii v jedinci a vyvážit síly jing a jang, které jsou složkami Qi. Existují taktéž různé bylinky a extrakty, jako jsou například šaolinový olej či nápoj čínských mudrců.

Jaké jsou rozdíly mezi východní a západní medicínou?

Diagnostické metody: Východní medicína zkoumá fyzické i energetické zdraví celého člověka a jeho prostředí, nikoli jen izolované symptomy spojené se strukturou nebo orgány.

Způsoby léčby: Léčba v rámci TCM se zaměřuje na vyvážení Qi, zatímco západní medicína se soustředí na zmírnění nebo vyléčení konkrétních symptomů nemocí.

Metody objevování: Východní medicína využívá řadu metod včetně pozorování, pokusů a omylů či klinického výzkumu. Západní medicína se opírá o vědeckou metodu testování konkrétních hypotéz s cílem zjistit, zda fungují.

Raná historie tradiční čínské medicíny

Nejstarší zmínky o tradiční čínské medicíně pocházejí z doby dynastie Shang a jsou staré 3 tisíce let. Texty vyryté do krunýřů želv a kostí popisují koncept Qi jako cirkulaci energie v těle. Zmiňují také Xue neboli krev. Tyto texty vysvětlují, jak nadbytek, nedostatek nebo stagnace v pohybu Qi či Xue může vést k nerovnováze a špatnému zdraví.

Co je Qi?

Qi reprezentuje koncept životní síly, která existuje jak uvnitř, tak vně těla. Qi je popisováno jako síla, jež spojuje všechny věci ve vesmíru. Skládá se ze dvou větví, které mohou ovlivnit zdraví. Jedna větev se týká toho, co přijímáme do svého těla (dech), a druhá toho, co tělem protéká (krev).

- Advertisement -PR články
- Advertisement -udalosti

Další články autora

- Advertisement -udalosti